JoomlaTemplates.me by WebHostArt

Proclení s Českou poštou

Vytvořeno: sobota 9. duben 2016 0:41 Aktualizováno: neděle 10. duben 2016 13:08

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Podmínky celního odbavení (proclení) se neustále mění bez ohledu na přepravce. Proto jsme se rozhodli napsat článek, díky kterému si uděláte aktuální obrázek bez toho, abyste proclení museli vyzkoušet. Dnes se zaměříme na Českou poštu. Po přečtení budete vědět, do čeho jdete, pokud se rozhodnete pro přepravu klasickou poštou.

Proclení

Bez proclení to nejde

Jakmile dorazí zásilka z třetí země - například z Číny, mohou nastat dvě situace jako u všech ostatních přepravců. V první z nich zásilka projde přes celní úřad bez komplikací a příjemce tak nemusí nic řešit. V opačné situaci bude zásilka zadržena, rozeběhne se proces a vrátíte se do doby Františka Kafky, tedy asi do roku 1914.

 

První možnost

Zkrátka ideální stav. Ten nastává zejména u velmi malých zásilek, ve kterých není ani pod rentgenem vidět, že je v krabici nebo v obálce věc pravděpodobně s vyšší hodnotou, než je 22 eur. V praxi prochází zjednodušeným proclením zadarmo i zhruba polovina velkých krabic s hmotností až 2 kilogramy. Nesmí v nich být ovšem například drahá elektronika, která je pod rentgenem snadno rozpoznatelná.

Druhá možnost

Ve většině případů po vás budou chtít celníci chybějící doklady v zásilce - fakturu nebo alespoň printscreen objednávky, doklad o platbě (bankovní výpis) a prohlášení. Pod prohlášením si představte dokument, do kterého napíšete větu, že zásilka se sledovacím číslem XY a skladovacím číslem XY obsahuje nebo neobsahuje zboží obchodního charakteru. Dále pod větou vytvoříte tabulku se sloupci zboží, počet kusů, materiál a k jakému použití. Do řádků vložíte produkty v zásilce.

 

O zadržení zásilky budete informováni doporučeným dopisem, ve kterém naleznete také dokumenty s bližšími detaily o zásilce a informace o proclení. Ještě před příchodem zásilky do ČR doporučujeme poslat na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. plnou moc a žádost o elektronickou komunikaci, pokud jste poště tyto dokumenty ještě nikdy nedodali. Díky tomu vám budou chodit avíza o příchodu zásilky okamžitě na email a plnou moc již nebudete muset nikdy znovu vyplňovat. Elektronickou komunikací dodání každé zásilky urychlíte o cca 3 dny.

Po doručení avíza o příchodu zásilky je nutné reagovat. Jednoduše se napíše na výše uvedenou elektronickou adresu email s předmětem obsahujícím skladové a sledovací číslo a do přílohy vložíte potřebné dokumenty, které jsme zmínili o 2 odstavce výše. Následně dorazí potvrzení o přijetí emailu a zprávu si převezme jeden z celních deklarantů České pošty. V případě potřeby začne komunikovat. Situace kolem proclení se zlepšila a mimo Vánoc je celní odbavení hotové během pár hodin, pokud se nevyskytne komplikace. Celní deklarant navíc již často umí zvednout telefon a probrat situaci osobně. Dokonce mi vždy zavolala paní, která vystupovala velmi příjemně.

Užitečné dokumenty k celnímu odbavení ke stažení

 

Kolik za proclení zaplatíte

V případě, že nastane první situace, nebudete za proclení platit vůbec nic. Pokud nastane druhá situace a hodnota zásilky nepřesáhne včetně poštovného 22 eur, zaplatíte 99 Kč za komunikaci s celním úřadem. Jestliže bude vyčíslen celní dluh, bude stát proclení 192 Kč.

Závěrem je nutné poznamenat, že se celý článek týká především proclení pro fyzické osoby a zboží neobchodního charakteru. Jestliže budete jednat jako obchodníci, proces proclení rozhodně tak růžový nebude, protože celníci stále pohlížejí na podnikatele i 25 let po revoluci jako na zloděje a pořádně si vás vychutnají, pokud nebudete mít štěstí na člověka. Jako bonus vám pak ještě Česká pošta nadělí mnohem vyšší poplatek za zajištění celního dluhu. Naštěstí žijeme ve svobodné zemi a je jen na každém z nás, jak se rozhodne. Když obchodní zboží označíte za neobchodní, stát nepřipravíte ani o korunu a ušetříte si hodně nervů. Dokonce státu ušetříte peníze, protože nebude muset kvůli vám najímat naprosto zbytečného člověka. A třeba jednoho dne bude i na rychlovlak z Prahy do Brna.

Prostor k diskuzi

Kdykoliv se dotkneme tématu, kde vystupuje celní úřad, většinu z nás to jen naštve. Český celní úřad každý rok totiž hospodaří s deficitem přes 2 miliardy korun a většina z nás si jej spojí jen s buzerací, která je navíc obvykle naprosto zbytečná. S celníky navíc musí vždy někdo jednat, takže buď musíme obětovat naše hodiny času nebo je zaplatit někomu druhému - celním deklarantům. 

Otázka soukromí

Druhou stránkou věci je fakt, že dokládáním dokumentů se všichni, kteří se pohybují kolem celního odbavení, dozvídají, co si kupujeme a hlavně od koho a za jakou cenu. Zaměstnanci přepravních společností, celní deklaranti i celníci tak tyto citlivé údaje mohou snadno zneužít. Opravdu chceme, aby někdo sdílel na sociální sítě, který vibrátor jsme si zrovna pořídili nebo od koho je výhodné nakupovat v Číně čaj, aby si pak dotyčný nebo někdo z jeho přátel otevřel konkurenční byznys? Nejsme náhodou až příliš pod dohledem Velkého bratra?

Myslíme si, že by se o tomto zásadním problému mělo na veřejnosti stále víc mluvit, aby se s tím snad někdy něco zásadního udělalo. Bohužel nám připadá, že nás EU spíše stále víc omezuje a sleduje. Podělte se s námi o váš názor a nenechte si historky jen pro sebe.

Zobrazeno: 9124

Komentáře   

0 #3 Jan Tetřev 2018-12-26 11:54
:lol: Dobrý den já sem sice naštvaný že mi nedošel dárek ale mam jistotu že nějaký odbor dohlíží na dovážené zboží už jenom třeba ohledně padělků je sice pro někoho těžké se prokousat tím co po vas C S chce :sad: ale jde to :-)
Citovat
0 #2 kubik256 2017-05-25 12:32
Cituji Lucie Zw.:
Dobrý den, pořád se nějak nemůžu vyznat v cenách jednotlivých služeb. Mám proto dotaz jestli mi může tedy někdo říct na kolik by mě vyšla koupě tohoto telefonu co je v odkazu https://www.wish.com/c/580b13ae992c62197b47318f
když bych si jej nechala zaslat a proclít přes českou poštu?
Předem děkuji za odpověď. Lucie


Mobilní telefony v ČR nepodléhají clu, takže cenu lze přepočítat kurzem Vaší banky a bude koncová ;-)
Citovat
0 #1 Lucie Zw. 2017-04-28 11:35
Dobrý den, pořád se nějak nemůžu vyznat v cenách jednotlivých služeb. Mám proto dotaz jestli mi může tedy někdo říct na kolik by mě vyšla koupě tohoto telefonu co je v odkazu https://www.wish.com/c/580b13ae992c62197b47318f
když bych si jej nechala zaslat a proclít přes českou poštu?
Předem děkuji za odpověď. Lucie
Citovat

Přidat komentář

10


Bezpečnostní kód
Obnovit

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat