JoomlaTemplates.me by WebHostArt

7 rad pro nákup v Číně

Vytvořeno: neděle 6. prosinec 2015 13:45 Aktualizováno: neděle 6. prosinec 2015 14:31

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Často se mě lidé ptají, na co by si měli dát pozor, když nakupují v Číně. Proto jsem se rozhodl dát dohromady několik moudrých bodů, nad kterými by se měl každý zamyslet. Zamyslete se ještě před nákupem v Číně. Po nákupu už může být pozdě. Napadlo mě 7 zásadních věcí, které byste si měli promyslet. Pojďme se na všech 7 rad podívat.

 

1. Nakupujte u prodejců s pozitivní historií.

Je jedno, jestli je tím prodejcem firma na AliExpressu, člověk na ebay nebo klasický čínský eshop. Vždy si najděte pár minut a porozhlédněte se po komentářích, prozkoumejte historii (nejenom stránku "o nás") a nebojte se zeptat známých, kteří už v Číně nakupují. Až budete čekat 2 měsíce na objednávku, ještě si na mě vzpomenete.

2. Ujistěte se, že vybrané zboží nelze sehnat levněji.

Uvědomte si, že to, že je zboží na čínských stránkách, ještě neznamená, že nelze sehnat levněji. Udělejte si alespoň rychlý průzkum trhu. Podívejte se na cenu na Heurece a na ostatních čínských eshopech. Často naleznete ještě nižší cenu nebo také třeba zjistíte, že dané zboží je lepší sehnat v Česku. Například Samsung nebo HTC stojí v Číně výrazně víc.

3. Tušíte, kolik můžete doplácet za clo a DPH?

A ceny se týká i náš další bod. Vždy počítejte s rizikem, že čínská cena může stoupnout klidně o 30%, ačkoliv už jste za zboží zaplatili. Jak? Jakmile zásilka překročí české hranice, mohou po vás chtít celníci DPH a někdy také clo. A to není všechno. Nějakou tu stokorunu může chtít rovněž kurýr (včetně České pošty) za styk s celním úřadem. Jak funguje clo a DPH si můžete přečíst v sekci Clo a DPH.

4. Zjistěte si měnový kurz.

Jste si jisti, s jakým kurzem bude pracovat vaše banka během zpracování zahraniční transakce? Otevřete si ještě před nákupem kurzovní lístek banky, u které máte platební kartu. Možná se budete divit, že je kurz také klidně o 10% vyšší, než co vám tvrdí čínský portál.

5. Nekupujte šunty.

Není nic horšího, než když vám po měsíci dorazí čínská zásilka, měsíc zboží používáte a najednou se něco pokazí. Pocit výhodného nákupu je rázem pryč. Dokonce si člověk často říká, proč za takový zmetek vyhodil i těch pár dolarů. Někdy je velmi obtížné rozpoznat kvalitu výrobku, ale jde to. Hledejte zkušenosti českých i zahraničních uživatelů a ptejte se také přátel na zkušenosti s podobným zbožím.

Nakupujte bezpečně

6. Seznamte se s reklamačními podmínkami.

I když se vám dodané zboží rozbije, ještě to nemusí být problém. Výrobek lze obvykle vyreklamovat. Ne vždy se to ovšem vyplatí, na to pozor. Zjistěte si reklamační podmínky. Budete platit i za poštovné z Číny, když vadný produkt odešlete do Asie na reklamaci? Jak dlouho bude případná oprava trvat? Jak dlouhá je záruka?

7. Víte, kdy má zboží dorazit?

Pokud nenakupujete poprvé, asi už jste si zvykli na nemilou skutečnost, že zboží nedorazí již následující den, jako tomu bývá u českých eshopů. Někdy to trvá i víc jak měsíc. To nemusí až tak bolet, pokud na zboží nespěcháte. Velké procento zákazníků ovšem trápí nějaký ten termín. Pokud potřebujete například vánoční dárek, důkladně se zamyslete nad tím, jestli je reálné, že dorazí včas.

 

Nepochybuji o tom, že vás napadají otázky, které jsem teď nezodpověděl. Od toho je tady diskuze pod článkem. Napište, na kterou otázku hledáte odpověď. Rádi se ji v naší redakci pokusíme zodpovědět.

Zobrazeno: 2139

Přidat komentář

10


Bezpečnostní kód
Obnovit

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat